סכסוכי ירושה – איך נמנעים מהם?

לצערנו הרב, לא מעט משפחות נהרסות כתוצאה מסכסוך על כסף, רכוש ונכסים. לרוב הסכסוך מתרחש אחרי מות אחד מבני המשפחה, בדרך כלל מדובר בהורים, אז נוצרים סכסוכי ירושה וכתוצאה מכך בני המשפחה שנותרו בחיים, הילדים או הנכדים, מוציאים את עצמם בנתק אחד מהשני. 

העניין הוא פשוט, ברגע שיש נכסים, כסף או רכוש והירושה לא מוסדרת בצורה נכונה, אזי שבני המשפחה שנותרו בחיים, במידה והם לא מגיעים להסכמות ביניהם, אז מוצאים את עצמם בסכסוך מהותי שיכול לגרום לנתק משמעותי מכאן והלאה. הפתרון בדרך כלל נמצא אצל ההורים אשר יכולים לחסוך זאת באמצעות מכתב צוואה ברור. אך הוא גם יכול להימצא אצל הילדים והנכדים עצמם, אם הם בוחרים להגיע להסכמות ולא לסכסוך אחד עם השני. 

חשוב לומר שבתהליך הזה יש חלק משמעותי לעורך דין שמתמחה בדיני ירושות. הוא ידע כיצד לעזור להורים לכתוב צוואה, ידע כיצד לדאוג ליישומה, וכן אם יש צורך ישמור על כך שכל בני המשפחה יצאו מרוצים מהחלוקה הסופית. 

איך מונעים סכסוכי ירושה?

הדרך הפשוטה ביותר למנוע סכסוך ירושה, היא להגדיר בצורה מאוד ברורה ומפורשת כיצד לחלק את הרכוש, נכסים וכסף, למשל העברה ללא תמורה בין בני זוג. אם יודעים כיצד לעשות זאת, מבלי שאף צד ירגיש נפגע, מבלי שאף צד יחוש שהוא קיבל פחות ממה שמגיע לו, אזי שיש סיכוי רב למנוע סכסוך שכזה. 

יכולים ההורים גם להכין את כל הצדדים וליידע אותם מה הם עומדים לקבל ומה אחרים יקבלו. אם צד מסוים חושב שמגיע לו יותר, אז מוטב להכין אותו לכך שיקבל בדיוק כמו האחרים. ברגע שכולם מקבלים אותו דבר, אז קל יותר להימנע מאפשרות של סכסוך ולראות את הדברים בהיגיון רב יותר.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
רועי עזרא

רועי עזרא

רועי איש כלכלה אשר שמח לתרום מהידע שלו, קראו ותחכימו

אולי גם יענין אותך...

משכנתא למסורבים

ניגשתם לבנק, הבנתם שאתם יכולים לבדוק אפשרות למשכנתא על חשבון הנכס שלכם גם במידה ואתם בתקופה שבה המצב הכלכלי לא מי יודע מה, הגשתם בקשה

קרא עוד »

כתוב/כתבי תגובה